WTORKOWO – CZWARTKOWE POSTY KSIĄŻKOWE – AGNIESZKI OSIECKIEJ I JEREMIEGO PRZYBORY LISTY NA WYCZERPANYM PAPIERZE

AGNIESZKI OSIECKIEJ I JEREMIEGO PRZYBORY LISTY NA WYCZERPANYM PAPIERZE…oraz pytanie konkursowe.
Dziś prezentujemy książkę, która pojawiła się w księgarniach… wczoraj! Wydawnictwo Agora, zapewne na fali popularności serialu „Osiecka”, zdecydowało się na wydanie po raz trzeci listów pary poetów (piosenki). Życie Agnieszki Osieckiej stało się ostatnio tematem narodowych sporów; „bo przecież ona wcale taka nie była”, „bo ta aktorka zupełnie niepodobna”, „bo zabrakło tego czy tamtego”. Ktoś skrytykował, ktoś pochwalił. Jedno jest niezaprzeczalne – serial sprawił, że o Osieckiej się mówi i zapewne są osoby, które dzięki niemu sięgną choćby po „Listy na wyczerpanym papierze”. A to piękna książka. Pięknie wydana, a przede wszystkim pięknie napisana. Zbiór listów z lat 1964-68 to bardzo intymna kronika wzajemnej fascynacji dwojga zakochanych ludzi. I dwojga poetów mistrzowsko władających ojczystym językiem. „Zagubiony w Tobie jestem, porozrzucany w zwrotkach Twych piosenek…”
Listy Osieckiej i Przybory czyta się z zachwytem, każdy z nich to literacka zabawa pełna gier słownych, językowych żartów, nawiązań do piosenek. Listy Osieckiej i Przybory czyta się z lekkim drżeniem serca, bo… czy wolno nam wchodzić tak głęboko w relacje innych ludzi? Nie jesteśmy przecież adresatami tego pisania. Dobrze jednak, że odczuwamy to „drżenie” – znak, że w świecie coraz bardziej wirtualnym, w którym wszystko jest na pokaz, a nawet na sprzedaż, nie stępiała jeszcze nasza wrażliwość. Ta sama, która wciąż pozwala się wzruszać słuchając „Niech żyje bal” i „Na całej połaci śnieg”.
KONKURS! Agnieszka Osiecka napisała teksty do dwóch bardzo popularnych piosenek kojarzonych z dwoma bardzo znanymi polskimi serialami. O jakie piosenki i seriale chodzi? Kto z Państwa odpowie poprawnie jako pierwszy otrzyma „Listy na wyczerpanym papierze”

Dostępność