Historia MDK

HISTORIA MDK

Na mapie kulturalnej Krakowa jesteśmy obecni już prawie 70 lat. Korzenie naszej placówki sięgają roku 1954, kiedy to 1 września powstał Międzyszkolny Ośrodek Prac Pozalekcyjnych przy Alei Mickiewicza 5.
1 stycznia 1969 roku placówka została przekształcona w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a jej siedziba została przeniesiona na ul. Przy Moście. Od tego czasu związani jesteśmy nierozłącznie z Podgórzem.

Od 1 kwietnia 1971 roku (nie miało to nic wspólnego z prima aprilisem) Dom Kultury został przekształcony w Młodzieżowy Dom Kultury, a jego dyrektorem został pan Marian Korzonek, wcześniej pełniący funkcję kierownika Domu Kultury Dzieci i Młodzieży.
5 czerwca 1979 roku decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania pana Jana Nowaka MDK otrzymał imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Działalność prowadzona była w budynku przy ul. Czackiego 11. Od momentu nadania imienia w naszych programach poświęcamy wiele miejsca naszemu Patronowi. Jesteśmy organizatorami ogólnopolskich imprez związanych z postacią Gałczyńskiego, takich jak: Ogólnopolskie Spotkania Placówek noszących imię Gałczyńskiego pt. „Ildefonsjada”. „Ogólnopolska Wędrująca Wystawa Ilustracji do wierszy Gałczyńskiego pt. „Ulicami ze ściany na ścianę”, Korowód „Zielonej Gęsi” i inne. Bardzo pomagała nam w organizacji różnych projektów córka Poety pani Kira Gałczyńska.

1 października 1973 roku dyrektorem MDK została pani Helena Ciepły, która funkcję tę pełniła do 30 września 1995 roku. W tym czasie działalność placówki została przeniesiona do małego budynku przy ul. Górników 3 (1 września 1989 roku), a potem – 1 września 1991 roku głównym miejscem działalności stał się budynek przy ul. Beskidzkiej 30 na Woli Duchackiej – Zachód. I tu do dziś mamy naszą główną siedzibę. Od 3 grudnia 2001 roku (czyżby prezent na Mikołaja?) dostaliśmy drugi budynek z pięknym ogrodem przy ul. Na Wrzosach 57.

Obecnie dyrektorem MDK jest pani Teresa Grzybowska, która swą funkcję pełni od 1 lutego 1996 roku.

W roku 2024 będziemy obchodzić 70-lecie działalności edukacyjno-kulturalnej.

Budynek
przy al. Mickiewicza

Lata 1954 - 1964

Historia naszego MDK rozpoczyna się w budynku przy al.Mickiewicza. Ale przełom lat 50-tych i 60-tych to także czas wielu wydarzeń dziejących się poza jego szacownymi murami. Liczne koncerty i występy, a także cieszące się ogromnym powodzeniem obozy wędrowne.

ul. Przy Moście
Budynek
przy ul. Przy moście

Lata 1964 - 1974

W latach 60-tych przenieśliśmy się nad Wisłę, w okolice dzisiejszej Kładki Bernatki. Największe sukcesy odnosili wówczas uczestnicy prężnie działających zajęć wokalnych. Jak pokazują zdjęcia, młodzież odnajdywała się świetnie zarówno w klimatach kowbojskich jak i kojarzących się z modnym wówczas zespołem Alibabki. Międzyszkolny Ośrodek Pracy Pozaszkolnej, a później Dom Kultury Dzieci i Młodzieży (takie nazwy nosiliśmy) miał także swój chór i orkiestrę.

ul. Czackiego 11
Budynek
przy ul. Czackiego 11

Lata 1974 - 1984

Pod koniec lat 70-tych otrzymaliśmy imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i aby uczcić patrona rozpoczęliśmy organizację (funkcjonującego do dziś) konkursu recytatorskiego jego wierszy. W MDK nauczyć można się było trudnej sztuki gry na akordeonie a także rozwijać umiejętności plastyczne. Zajęcia, w związku z przerwami w dostawach prądu, odbywały się nierzadko przy świecach (dziś nie do pomyślenia!).

ul. Górników 3
Budynek
przy ul. Górników 3

Lata 1984 - 1994

Nowoczesność! Lata 80-te i 90-te to czas gdy w MDK pojawiła się pracownia komputerowa a akordeony zostały zastąpione przez modne keyboardy. Niemniej cały czas podtrzymywane były dawne tradycje. Z  Marzanną wyprawiano się już jednak nie nad Wisłę czy Wilgę, a w związku z przenosinami na ulicę Górników 3, nad prokocimską Drwinkę.

Budynek
przy ul. Na Wrzosach 57

Lata 1994 - 2004

Przełom wieków zastał nas w dwóch budynkach; na Woli Duchackiej i Na Wrzosach. W tym ostatnim gościliśmy reprezentantów placówek im. K. I. Gałczyńskiego, którzy zjechali do nas z całej Polski. Byliśmy też goszczeni, między innymi we Lwowie, podczas organizowanych tam Dni Krakowa. Poza tym, mimo obaw, że wraz ze zmianą daty na „2000” nastąpi katastrofa a przynajmniej chaos organizacyjny,  życie toczyło się jak zwykle –  odbywały się spotkania przy choince, bale, andrzejki, uroczystości dla mam…

ul. Beskidzka 30
Budynek
przy ul.Beskidzkiej 30

Lata 2004 - 2014

Działo się J. Obchodziliśmy hucznie, w Teatrze Groteska, nasze 55-lecie. Wraz z pozostałymi dziesięcioma krakowskimi Młodzieżowymi Domami Kultury przejęliśmy w posiadanie historyczne centrum miasta  podczas imprezy zatytułowanej „Opowieści Krakowskiego Rynku”. Budynek dawnych szkolnych warsztatów przy naszej „wrzosowej” siedzibie zmienił się w Izbę Historii Starego Prokocimia. A uczestnicy zajęć spędzali czas z MDK nie tylko w trakcie roku szkolnego ale i podczas wakacji. Podobnie jak w początkach działalności MDK, młodzież wyjechała w góry i nad morze, choć tym razem „obozowaliśmy” już stacjonarnie a nie wędrownie.

Budynek
przy ul. Na Wrzosach 57

Lata 2014 - 2024

„Wrzosy” wypiękniały, „Beskidzka” zyskała nowoczesną salę widowiskową. Organizowane przez MDK koncerty, imprezy, akcje na dobre wpisały się tradycje dwóch dzielnic XI i XII.  Można u nas nauczyć się tańczyć, grać na instrumentach, śpiewać, mówić po angielsku, malować, tworzyć ceramiczne dzieła. Można zagrać na scenie i popracować nad kondycją fizyczną podczas zajęć judo. Co będzie dalej? Czas pokaże.

Dostępność