Izba Historii Starego Prokocimia

O Izbie

Mało kto z mieszkańców Krakowa czy nawet Prokocimia, zdaje sobie sprawę, że jadąc tramwajem z centrum w stronę Bieżanowa mija miejsce, w którym krzyżowały się, jedne z najważniejszych, w dawnej Rzeczpospolitej, trakty: wołowy i wielicki. Podobnie zniknęły ze zbiorowej świadomości historie takich miejsc jak Imiołki „gdzie palono czarownice” czy piękna lipowa, aleja duma kolejnych właścicieli Prokocimia.

Aby przybliżać tę zapomnianą historię wsi, a potem dzielnicy powstała Izba Historii Starego Prokocimia, w której gromadzone są zdjęcia, pamiątki i wspomnienia.  Uroczyste otwarcie Izby miało miejsce 6 lutego 2009 roku, a w czerwcu 2011 na jej ścianie frontowej powstało malowidło historyczne autorstwa Jerzego Rojkowskiego, przedstawiające panoramę Prokocimia z lat 30-tych ubiegłego wieku i portrety najbardziej znanych właścicieli wsi – Erazma i Anny Jerzmanowskich..

 

DZIAŁALNOŚĆ

Izba Historii Starego Prokocimia oferuje zajęcia edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży a także zwiedzanie z przewodnikiem oraz spacery tematyczne po Starym Prokocimiu dla osób prywatnych i zorganizowanych grup. W okresie wakacyjnym historyczne zdjęcia Prokocimia prezentowane są nie tylko w Izbie ale również w „Galerii na płocie” czyli ogrodzeniu MDK od strony ul. Na Wrzosach. Jesienią natomiast zobaczyć je można na facebooku Młodzieżowego Domu Kultury podczas konkursu online „ W 10 dni dookoła Starego Prokocimia”.

Zajęcia dla szkół oraz zwiedzanie indywidualne można zarezerwować pod numerem telefonu: 604 877 697


Zajęcia dla szkół – przykładowe tematy:

  • „Historia Starego Prokocimia dla małych i trochę większych”  – podstawowe zajęcia przybliżające uczestnikom dzieje Prokocimia.
  • „Dziś nie pójdziemy do szkoły…” – II wojna światowa w Prokocimiu widziana oczyma dziecka
  • „Jerzmanowski i Wokulski. Powstańcy, przedsiębiorcy, społecznicy” – losy Erazma Józefa Jerzmanowskiego na tle życiorysu bohatera literatury pozytywistycznej.
  • „Jak pociąg zmienił wieś w miasto” – historia prokocimskich kolejarzy.
  • „Opowieści przedmiotów z dawnego Prokocimia”  – zajęcia dla przedszkolaków opowiadające o życiu codziennym mieszkańców wsi Prokocim.

 

 

Każde z zajęć mogą zostać uzupełnione o spacer z przewodnikiem po Parku Jerzmanowskich lub o dostosowane tematycznie warsztaty plastyczne.

Zajęcia w Izbie oraz spacer edukacyjny są bezpłatne, dodatkowe warsztaty plastyczne wiążą się z opłatą za użyte materiały.

 

 

GROMADZENIE ZBIORÓW

Jeżeli dysponujecie Państwo przedmiotami lub zdjęciami  związanymi z historią Prokocimia i jego mieszkańców  przynieście je do nas. Z chęcią je wyeksponujemy lub, jeśli są cennymi pamiątkami rodzinnymi wykonamy ich fotografie. Kontakt: 604 877 697

 

Dostępność