Pisanki, kraszanki i dekoracje świąteczne

Tradycją jest że na czas Wielkanocy, dekorujemy jajka. Mają symbolizować budzącą się do życia przyrodę, a w religii chrześcijańskiej symbolizują wiarę w zmartwychwstanie Jezusa. Najstarsze pisanki na ziemiach polskich pochodzą z końca X wieku. Wzór rysowany był roztopionym woskiem, a następnie barwiono je gotując w łupinach cebuli lub ochry, które nadawały im czerwonobrunatną barwę. Ta technika kraszenia jajek nazywa się batikiem. Współcześnie mamy wiele sposobów dekorowania jajek, począwszy od barwienia naturalnymi barwnikami, wyklejania w technice Decoupage, zdobienia pisakami wydrapywania ornamentu rylcem, malowania różnymi farbami etc.

Ja użyłam zwykłych farb akwarelowych. Ornament nakładałam cienkim pędzlem i starałam się  malować grubą warstwą z dodatkiem bieli uzyskując efekt gwaszu. Jest to prosta i czysta technika a w dodatku nie wymaga dodatkowych nakładów.

E – Kartki z życzeniami świątecznymi.

Tak wykonane pisanki mogłam układać w dowolne kompozycje na wcześniej przygotowanych podkładach. Użyłam kolorowe papiery,, kwiatki wiosenne, taśmę lnianą. Myślę że w każdym domu znajdą się jakieś drobne przedmioty które będą pasowały do kompozycji świątecznej. Każdą kolejną wersję kartki po sfotografowaniu, można dowolnie modyfikować i zmieniać kompozycję aż uzyskamy zadowalający nas efekt.

Dekoracja świąteczna

Jeżeli robimy pisanki i kraszanki na wydmuszkach lub jajkach styropianowych, to możemy zrobić z nich dekorację, którą położymy na stole lub powiesimy w oknie. Wierzę że wykażecie się kreatywnością i stworzycie niepowtarzalne pisanki, a z nich wspaniałe dekoracje świąteczne.

Na ten czas Męki i Zmartwychwstania Pańskiego życzę Wam zdrowych i spokojnych Świąt , pełnych wiary i nadziei na radosne Przebudzenie

 

 

Szanowni Państwo, zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I.Gałczyńskiego z siedzibą ul. Beskidzka 30, 30-619 Kraków. Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę. Więcej informacji: Ochrona Danych Osobowych.