Historia MDK

Historia MDK

Na mapie kulturalnej Krakowa jesteśmy obecni już ponad 60lat. Korzenie naszej placówki sięgają roku 1954, kiedy to 1 września powstał Międzyszkolny Ośrodek Prac Pozalekcyjnych przy al. Mickiewicza 5.
1 stycznia 1969 roku placówka została przekształcona w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a jej siedziba została przeniesiona na ul. Przy Moście. Od tego czasu związani jesteśmy nierozłącznie z Podgórzem.
Od 1 kwietnia 1971 roku (nie miało to nic wspólnego z prima aprilisem) Dom Kultury został przekształcony w Młodzieżowy Dom Kultury, a jego dyrektorem został Pan Marian Korzonek, wcześniej pełniący funkcje kierownika Domu Kultury Dzieci i Młodzieży.
W dniu 5 czerwca 1979 roku decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania Pana Jana Nowaka MDK otrzymał imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Działalność prowadzona była w budynku przy ul Czackiego 11. Od momentu nadania imienia w naszych programach poświęcamy wiele miejsca naszemu patronowi. Jesteśmy organizatorami ogólnopolskich imprez związanych z postacią Gałczyńskiego, takich jak: Ogólnopolskie Spotkania Placówek noszących imię Gałczyńskiego pt. „Ildefonsjada”. „Ogólnopolska Wędrująca Wystawa Ilustracji do wierszy Gałczyńskiego pt. „Ulicami ze ściany na ścianę”, Korowód „Zielonej Gęsi” i inne. Bardzo pomaga nam w organizowaniu różnych projektów zaprzyjaźniona z nami córka Poety Pani Kira Gałczyńska.
1 października 1973 roku dyrektorem MDK została pani Helena Ciepły, która funkcje tą pełniła do 31 września 1995 roku. W tym czasie działalność placówki została przeniesiona do małego budynku przy ul. Górników 3 (1 września 1989 roku), a potem – 1 września 1991 roku głównym miejscem działalności stał się budynek przy ul. Beskidzkiej 30 na Woli Duchackiej – Zachód. I tu do dziś mamy naszą główną siedzibę. Od 3 grudnia 2001 roku (czyżby prezent na Mikołaja?) dostaliśmy drugi budynek z pięknym ogrodem przy ul. Na Wrzosach 57.
Obecnie dyrektorem MDK jest Pani Teresa Grzybowska, która swą funkcję pełni od 1 lutego 1996 roku.
W roku 2009 świętowaliśmy Jubileusz 55-lecia. Z tej okazji w Teatrze Groteska odbył się uroczysty koncert pt. ” Pięćdziesiąt lat minęło i jeszcze pięć…”

 

Wspomnienie pani Zenony Stróżyk dotyczące Młodzieżowych Domów Kultury

Dziękujemy autorom strony podgorze.pl za udostępnienie materiałów.

Szanowni Państwo, zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I.Gałczyńskiego z siedzibą ul. Beskidzka 30, 30-619 Kraków. Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę. Więcej informacji: Ochrona Danych Osobowych.

 

Dostępność