II Ogólnopolski Konkurs Tańca „Chyże Nóżki”

Ostatni weekend marca (26, 27 marca) upłynął u nas pod znakiem tańca! Po raz drugi (a po raz pierwszy stacjonarnie) odbył się Ogólnopolski Konkurs Tańca „Chyże Nóżki”.  Na parkiecie hali widowiskowo-sportowej Młodzieżowego Domu Kultury Dom Harcerza (tu serdeczne podziękowania dla naszego organizacyjnego partnera) stanęło ponad  900 młodych tancerzy
z 66 zespołów. Wystąpili w dwóch kategoriach tanecznych i czterech wiekowych.

W sobotę zaprezentowały się formacje tańca nowoczesnego. Zmagania oceniało jury
w składzie:

Tadeusz Luterek – sędzia główny, dyplomowany instruktor tańca, choreograf, trener i sędzia Polskiej Federacji Tańca, uczestnik wielu szkoleń i warsztatów z zakresu street dance, technik tanecznych, sędziowskich jak i Królewskiego Związku Nauczycieli Tańca.

Julia Dolly Dolacka – absolwentka XXXLO w Krakowie o profilu taneczno-teatralnym. Kształciła się u wielu wybitnych tancerzy z kraju i zza granicy m.in.: Stefano Silvino, Jojo Gomez, Julii Spiesser, Natalie Bebko, Malou Linders, Jordiego Sparidaens czy Andrei Attili Felice. Wielokrotnie występowała na deskach Teatru Słowackiego, Teatru Groteska i w SCKiM w Krakowie. Obecnie związana z OFFicyna Studio Tańca, Wild Dance Academy, Beauty & Beast Dance Studio i DOLL UP.

Tomasz Dolacki – doświadczenie jako solista zdobywał na contestach w kraju m.in. Red Bull BC One Poland Cypher 2019, B.U.T. 2018, Eye to Eye Inowrocław 2013 i wiele innych. Szkolił się u choreografów takich jak m.in. Kevin Paradox, Bam Martin, Natalie Bebko, Poppin C, Klaudia Antos, Mateusz Sobecko.

Po burzliwych obradach jury postanowiło przyznać miejsca pierwsze wszystkim uczestnikom występującym w najmłodszej kategorii wiekowej. W kategorii wiekowej 10-12 lat, miejsce pierwsze zajęła grupa Little Swag Princess z Royal Dance Center w Janowie Lubelskim. Kolejne miejsca przypadły Studio Tańca Rytm V z Młodzieżowego Domu Kultury
im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie oraz MDS KIDS ze Szkoły Tańca MDS w Niepołomicach. W grupie wiekowej 13-15 lat zwyciężył zespół Flex A Street z Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki . Na podium znalazły się także Axel Bang z Royal Dance Studio Trzebinia oraz VDS Show Formation Silver z Myślenic. W grupie najstarszej pierwsze miejsce przypadło grupie YOUCANDOIT Team z Katowic, a kolejne zespołowi FENIX z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach i Swag Queens z Royal Dance Center w Janowie Lubelskim.

Grand Prix w kategorii taniec nowoczesny otrzymała grupa Flex A Street z Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki.

Niedziela należała do tańca współczesnego. Na czele jury stanął ponownie  pan Tadeusz Luterek, a dołączyli do niego:

Julia Chałka –  tancerka w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu,  w 2012 roku uzyskała dyplom tancerza Związku Artystów Scen Polskich. Następnie kontynuowała swoją edukację
w CODARTS, University of Arts w Rotterdamie. Uczestniczyła także w wielu warsztatach tanecznych organizowanych między innymi przez Netherlands Dance Theatre, festiwal Moving Futures w Rotterdamie, czy Summer Intensive w Ados Cunhados, w Portugalii. W 2015 roku dołączyła do zespołu De Stilte w Bredzie jako stażystka, a w 2016 uzyskała dyplom z zakresu tańca współczesnego.

Kacper Bożek – tancerz Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, absolwent Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku taniec o specjalności tancerz-choreograf, w 2017 r. otrzymał stypendium artystyczne od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był tancerzem Teatru V6 w Łodzi, instruktorem tańca współczesnego w szkole tańca Urban Dance Zone oraz uczestnikiem 8. oraz 9. edycji programu „You Can Dance – po prostu tańcz”.

Podobnie jak dzień wcześniej w najmłodszej kategorii wiekowej zwyciężyli wszyscy uczestnicy ☺. W kategorii 10-12 lat miejsce pierwsze zdobył Fizz ze Studia Finezz
w Wadowicach, drugie Arabeska Junior z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”
w Lublinie, a trzecie Actus Animi reprezentujący Stowarzyszenie Przyjaciół Actus Animi
z Wolbromia. Wśród 13-15-latków zwyciężyła formacja FD 3 Frygi Drygi Zabierzów, przed Arabeską Art z Lublina i drugim zabierzowskim zespołem występującym w tej kategorii – FD Release. W najstarszej grupie triumfował FORMAT z Młodzieżowego Domu Kultury
w Rybniku, drugie miejsce zajęła formacja Ezz ze Studia Finezz z Wadowic, trzecie Arabeska Classic z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.

Grand Prix w kategorii taniec współczesny przypadło formacji Fizz ze Studia Finezz
w Wadowicach. Ponadto, zespołowi, który przybywając na Konkurs „Chyże Nóżki” pokonał najdłuższą trasę, swój puchar przyznał Prezydent Miasta Krakowa. Wręczyła go formacjom
z lubelskiego Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” pani Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny.

„Chyże Nóżki”  to nie tylko święto tańca, ale również młodości i radości, szansa na prezentację umiejętności, ale także integrację. Każdy dzień zmagań, tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury w najstarszej kategorii wiekowej, kończył się entuzjastyczną wspólną zabawą na parkiecie. Czego tam nie tańczono! Od Belgijki przez Macarenę po Kaczuszki!

Gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy za rok!