Tajemniczy ogród w słoiku

Poprzednia propozycja działań plastycznych, polegała na zapożyczeniu od przyrody kwiatów jako gotowych matryc do drukowania. Teraz czas się odwdzięczyć naturze za ten hojny dar. Proponuję założyć ogrody w słoikach. Będzie to nasz hołd złożony przyrodzie. Na pewno wiecie że 22 kwietnia to Międzynarodowi Dzień Ziemi, zatem przygotujmy się do niego. Trzeba w zasobach domowych znaleźć naczynia szklane. Ja wybrałam słoik po miodzie, ma przymocowane wieko do zamykania. Koniecznie trzeba usunąć etykietkę aby nie zasłaniała kompozycji i światła wpadającego do wnętrza słoika. Przygotujmy trochę ziemi do kwiatów doniczkowych, kamyki, mile widziany piasek / maże posiadacie w swoich skarbach z poprzednich wakacji/. Jednak najważniejsze są kwiaty, które zgromadzicie. Ja wykorzystałam maleńkie odrosty od kwiatów, które posiadam w domu. Wybrałam te najmniejsze i najdelikatniejsze, takie które zmieszczą się do mojego słoika. Następnie wystarczy układać warstwowo,kamyki, piasek i ziemię /kolejności mogą być dowolne, ale ziemia powinna być zawsze na górze aby można do niej nasadzić szczepki roślin/. Po ułożeniu kompozycji, skrapiamy ją delikatnie wodą i zamykamy słoik. Jeżeli pojawi się rosa to trzeba na chwilę otworzyć słoik aby odparował nadmiar wody. To będzie Wasz tajemniczy ogród.

W naszym MDK mieliśmy w planie świętować Tydzień Ziemi, zatem tworzenie ogrodów to zajęcia zupełnie otwarte które z przyjemnością można wykonać w dowolnym czasie. Na dzisiaj proponuję plakat związany ze Świętem Ziemi, z ekologią lub po prostu plakat który jest hołdem dla przyrody etc. Młodzież zachęcam do wykonania pracy posługując się grafiką komputerową. Myślę że wielu z Was w tych technikach odnajdzie przyjemność tworzenia. Polecam obejrzeć prace Rafała Olbińskiego, który wielokrotnie otrzymywał międzynarodowe nagrody za plakaty ekologiczne.

Proszę przysłać na adres mojego e-maila jakieś zdjęcia chętnie w przyszłym tygodniu zaprezentujemy na stronie MDK Pozdrawiam Lidia Mucha lidiamu@wp.pl

Szanowni Państwo, zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I.Gałczyńskiego z siedzibą ul. Beskidzka 30, 30-619 Kraków. Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę. Więcej informacji: Ochrona Danych Osobowych.