Teatralne formy aktywizujące

 

Międzynarodowy Dzień Teatru – 27.03

Co roku 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Jednak jak świętować to wydarzenie, kiedy wszystkie teatry są zamknięte? Zawsze możemy mieć teatr bez wychodzenia z domu – to nic prostszego!

Zorganizowanie własnego domowego teatru to świetna forma aktywizacji nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Szczególnie w tym trudnym czasie, gdy większość z nas siedzi całymi rodzinami w domu. Wspólne zorganizowanie przedstawienia to wielka przygoda, w której może uczestniczyć dosłownie każdy!

Jeżeli nie macie pomysłu jak zorganizować to domowe przedsięwzięcie – nie martwcie się! Wszystko znajdziecie w tym artykule!

 

Forma

Tak naprawdę forma przedstawienia może być dowolna, wedle upodobań organizatorów. Mogą występować same dzieci z widownią w postaci rodziców, dzieci z rodzicami, rodzice przed dziećmi, lub – dla bardziej kreatywnych – domowy teatrzyk lalkowy.

Tekst w przedstawieniu może być popularnymi wierszykami dla dzieci,może pochodzić z ulubionych książek, filmów, lub (do czego zachęcamy) możemy sami go stworzyć, opowiadając przy tym naszą własną historię.

 

Scena i scenografia

Ważnym elementem jest stworzenie sceny. Może to być poważnie wyglądająca scena z kurtyną i dodatkowym oświetleniem w postaci latarek, jak również może to być jedynie niewielka przestrzeń przed kanapą (kanapa oczywiście dla widowni). Jedyne co ogranicza nas przy stworzeniu sceny to nasza wyobraźnia.

Kostiumy

 

Chyba nie ma nic prostszego niż zajrzeć do naszych szaf! Każdy z nas lubi się przebierać – czasem w coś eleganckiego, czasem w coś szalonego. W teatrze możemy to robić bezkarnie i wedle naszego humoru! Dlatego zajrzyjmy do szaf, powymieniajmy się garderobą razem z dziećmi (rodzic może ubrać coś pożyczonego od dziecka, dziecko może pożyczyć ubranie od rodziców). Najważniejsze to stworzyć wyjątkowe, barwne stroje i świetnie się przy tym bawić.

 

Teatr lalkowy

 

 

Teatr lalek to przedsięwzięcie wymagające większego nakładu pracy – trzeba przecież wykonać lalki. Jednak nie ma się czego obawiać – lalki mogą być bardzo proste w wykonaniu. Najprostszą metodą jest narysowanie postaci na bloku technicznym i/lub podklejenie ich grubszym materiałem, a następnie doczepienie patyczka od szaszłyków. Każdy w ten sposób może stworzyć swoją własną lalkę. Ponownie jedyne, co ogranicza nas przy tworzeniu postaci to nasza wyobraźnia.

Lalki mogą powstawać również z różnych materiałów – plastikowych butelek, materiału ze starych ubrań… Właściwie ze wszystkiego.

Dla osób, które lubią robótki ręczne zamieszczamy poniżej artykuł jak wykonać teatralną lalkę ze… starych rajstop!

Scena dla teatru lalek powinna być nieco inna niż ta dla żywych aktorów. Najprostszym sposobem jest stworzenie niewielkiego parawanu, którym będą występować lalki. Sam parawan ma ukrywać animatorów lalek. Parawanem może być nawet niewielki stół przykryty obrusem, dwa krzesła z zarzuconym na nie kocem. Rozejrzyj się dookoła – wykorzystać można praktycznie wszystko!

 

Samo przedstawienie nie jest najważniejsze. Najistotniejsza jest wspólna zabawa i wspólne organizowanie teatru, angażujące wszystkich członków rodziny. Skorzystajmy z tego czasu, kiedy większość nas spędza czas w domu i zaangażujmy się całą rodziną w to niezwykłe przedsięwzięcie jakim jest zabawa w domowy teatr. Kto wie – może dzięki temu ujawnią się jakieś aktorskie talenty…? 🙂

Na koniec zachęcamy do dzielenia się z nami na naszym Facebookowym fanpage’u zdjęciami jak wy organizujecie wasze domowe teatrzyki. Poniżej z kolei instrukcja wykonania bardziej zaawansowanej teatralnej lalki  🙂

 

Marionetka

 

Dostępność