40. rocznica śmierci Jana Kielara

Dzisiaj minęła 40. rocznica śmierci Jana Kielara — nauczyciela, społecznika i twórcy Domu Oświatowego Towarzystwa Szkół Ludowych w Prokocimiu, który obecnie jest siedzibą filii MDK im. K. I. Gałczyńskiego.

Delegacja Młodzieżowego Domu Kultury wraz z rodziną Kielarów złożyła wieniec i zapaliła znicz na grobie Jana Kielara.

Ponadto złożono wieniec i zapalono znicz na grobie Stefana Stawarza, brata porucznika Antoniego Stawarza oraz na symbolicznej mogile Józefa Badziocha konspiratora z Prokocimia, który włączył się w akcje wyzwalania Krakowa w 1918 r. Czytaj dalej

100 rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej

31 października 1918 r. polscy oficerowie armii austriackiej  dokonali bezkrwawego przejęcia władzy w Krakowie. Rankiem tego dnia zajęli koszary wojskowe na krakowskim Podgórzu, a do południa pozostałe obiekty wojskowe w mieście. Na koniec żołnierze dokonali symbolicznego przejęcia odwachu na Rynku Głównym.

Człowiekiem, który doprowadził do wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborcy był porucznik austriackiego 57 Pułku Piechoty Antoni Stawarz. Tym samym pierwszym wolnym miastem w Polsce po długim okresie zaborów stał się 31 października 1918 roku Kraków.