Święto Niepodległości w MDK im.K.I.Gałczyńskiego

Już po raz trzeci wpisujemy się w krakowską tradycję wspólnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych. Przypomnijmy: inicjatywę tę podjął w roku 2002 p. Kazimierz Madej szefujący Kabaretowi  Loch Camelot oraz p. Waldemar Domański szefujący Bibliotece Polskiej Piosenki. 

Nasz koncert odbył się 9 listopada, data ta poprzedzająca oficjalne obchody ma uzasadnienie historyczne: my, mieszkańcy Krakowa możemy  obchodzić to święto już 31 października – w tym dniu w 1918 Kraków odzyskał niepodległość.

Program wspólnego śpiewania opracowany przez SKM, czyli  sekcję muzyczną MDK przy ulicy Beskidzkiej, prowadzoną przez p. Krzysztofa Mazura a zatytułowany „Listopadowe śpiewogranie”  był projektem , w którym wzięło udział czternastu młodych muzyków grających na gitarach i instrumentach klawiszowych oraz, w charakterze prowadzącego wokalisty Kacper Skoczylas (uczeń I LO  w Krakowie). Wspólnie z Rodzicami zaśpiewaliśmy trzynaście piosenek i pieśni z różnych, nie tylko legionowych lat polskiej historii. Kwintesencją było wykonanie  pieśni „Czerwone maki” z wykorzystaniem playbacku nagranego przez uczestników SKM w naszym studio przy ul. Na wrzosach.

Listopadowe śpiewogranie dwa tygodnie wcześniej poprzedził koncert „Poznajmy się” skierowany do nowych uczestników SKM i ich Rodziców. Oprócz utworów opracowanych przez starszych uczestników sekcji, można było posłuchać  w ramach rodzinnego muzykowania także debiutantów. Premierę miała także piosenka  J.Przybory i  J.Wasowskiego „W kawiarence Sułtan”, do której wysłuchania zapraszamy na naszą stronę internetową.

 

A tak o nas pisali w Kurierze:

http://www.dzielnica11.krakow.pl/kurier/kurier_2016_09.pdf