Wielkanocne pisanki, kraszanki, drapanki

Nadchodzą  Święta Wielkanocne, a wraz z nimi czas wiosennych porządków i przygotowań do świąt. W trakcie tych przygotowań ważną część stanowi ozdabianie jaj. Aby ta piękna polska tradycja nie zaginęła, warto ją pielęgnować. Nie jest to wcale trudne, tym bardziej, że dziś w sklepach można znaleźć wiele  akcesoriów, które ułatwiają  tę przyjemną świąteczną   pracę.

Jajka można barwić barwnikami dostępnymi w sklepach  /trzeba czytać ich skład i wybierać te najbardziej naturalne/, ale można też samemu  zastosować naturalne barwniki, które często mamy w kuchni lub domowej  apteczce. Do tych najpopularniejszych i najzwyklejszych należą: łupiny z cebuli, kora dębu, łupiny orzecha włoskiego, kwiat nagietka, kwiat ciemnej malwy lub  sok z buraka. W sklepie papierniczym można kupić różnokolorowe  pisaki metaliczne, których używamy do rysowania wzorów na jajkach ugotowanych wcześniej w wybranym wywarze. Po ugotowaniu należy je oczywiście ostudzić, aby się nie poparzyć. Jeśli nie umiemy sami namalować wzorów, warto skorzystać z kolorowych, samoprzylepnych naklejek, które ożywią i urozmaicą nasze pisanki.

Jeśli nasz talent plastyczny na to pozwala, można na zabarwionych barwnikiem  pisankach narysować wzory ołówkiem, a następnie wydrapać je ostrym nożykiem. Jeśli nie mamy aż takich możliwości manualnych, po wyschnięciu  oblepiamy jajka samoprzylepną taśmą dekoracyjną zakupioną wcześniej w sklepie papierniczym.

W świąteczne dni nie może oczywiście zabraknąć wesołych zabaw dla dzieci związanych z jajkami – stukania jajeczkami – ten, kogo jajko pęknie jako ostatnie zostaje zwycięzcą  oraz  egg hunting – polowania na czekoladowe  jajka. Najlepiej, aby ukryte były one w ogródku, ale jeśli go nie mamy w domu też znajdziemy wiele świetnych kryjówek.

A więc, życząc  wszystkim spokojnych i pogodnych świąt , życzę,aby zabawy związane z pisankami przyniosły wszystkim wiele radości!

 

c3_jak_udekorowac_wielkanocne_jajka_8211__o

Dostępność