Podgórska Wędrówka Szlakiem MDK

Obchody 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego.

Podgórska Wędrówka Szlakiem MDK

W roku 2014 Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego świętuje swoje 60-te urodziny. W związku z jubileuszem, postanowiliśmy przywołać historię i wraz z uczestnikami odwiedzić dawne lokalizacje naszego Domu Kultury. W sobotę, 4 października wyruszyliśmy do Podgórza.Dotarliśmy nad Wisłę, do kładki ojca Laetusa Bernatka. Tutaj uczestnicy wędrówki dowiedzieli się nieco o historii Podgórza i mostów łączących w tym miejscu Kazimierz z Podgórzem oraz o więzach łączących nasza placówkę z tą częścią Krakowa. Właśnie przy ulicy Przy Moście 1, w dawnej kamienicy Aleksandrowiczów zwanej też ze względu na podobieństwo do domów nad Sekwaną kamienicą paryską, w latach 1968-70 miał siedzibę Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, nieco później przemianowany na Młodzieżowy Dom Kultury. W kamienicy mieściło się kilka pracowni – m. innymi plastyczna i fotograficzna, magazyn strojów ludowych i dyrekcja wraz z sekretariatem. Zajęcia chóralne, wokalne i taneczne miały miejsce w szkołach. W roku 1970, po przeniesieniu SP nr 40 do „tysiąclatki” przy ul. Pszczelnej, do budynku  przy ulicy Czackiego 11 przeprowadzono nasza placówkę. . Doszliśmy do niego wzdłuż Wisły i Wilgi, zatrzymawszy się na Plantach Floriana Nowackiego, w pobliżu placu Emila Serkowskiego. Tam reprezentanci różnych pracowni MDK wraz ze swoimi nauczycielami układali okolicznościowe puzzle a po odnalezieniu kartek z zadaniami wypełniali je, także odpowiadając na pytania i przygotowując prace plastyczną  z okazji jubileuszu –  przy użyciu naturalnych materiałów z parku  – liści, żołędzi , kasztanów .itp.

W budynku przy ul. Czackiego 11 mieści się teraz XVIII LO. W latach 1970 -1988 prowadził tutaj swoją różnorodną działalność MDK, który w 1979 roku przyjął imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Miały tu miejsce zajęcia tańca towarzyskiego, nowoczesnego, judo, plastyczne, komputerowe, języka angielskiego, środowiskowego klubu młodzieżowego,  filmowego, rękodzieła artystycznego i inne. w 1983 roku  rozpoczęło działalność przedszkole artystyczne „Akademia Lolka i Bolka”.. Była tutaj biblioteka, gabinet metodyczny, odbywało się mnóstwo imprez cyklicznych i okazjonalnych. Po przypomnieniu działalności MDK w tym budynku wróciliśmy do aktualnych siedzib MDK – przy ul. Na Wrzosach 57 i ul. Beskidzkiej 30.