Dni Prokocimia 2014

Obchody Dni Prokocimia 2014 – Piknik Rodzinny – „Kolej na Prokocim”
Do znacznego rozwoju podkrakowskiej wsi Prokocim przyczyniła się w dużej mierze w drugiej połowie XIX wieku budowa Kolei Galicyjskiej im. Karola Ludwika, której trasa w wiodła z Krakowa do Dębicy, później do Lwowa. W pobliskim Płaszowie w 1884 roku zbudowano Dworzec Kolejowy, a przy granicy z Prokocimiem powstała parowozownia, w samym zaś Prokocimiu zaczęli osiedlać się kolejarze.
Poprowadzono drogę do parowozowni, wysypano szutrem a nową osadę kolejarską zaczęto nazywać – Szutry albo Na Szutrach. Z biegiem czasu Prokocim stawał się bardziej kolejarski, niż wiejski. Prawdziwy renesans przeżywał w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Minęło 130 lat od zaczątków kolonii kolejarskiej, która w istotny sposób zmieniała oblicze Prokocimia, dlatego tegoroczne niedzielne obchody Dni Prokocimia, których gospodarzem był Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego, miały miejsce pod hasłem „Kolej na Prokocim”. Składały się na nie ważne, lokalne uroczystości. Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski odsłonił mural z historycznym wagonem na stacji Prokocim, który znajduje się w sąsiedztwie Izby Historii Starego Prokocimia przy MDK Na Wrzosach 57.Pan Prezydent w uznaniu zasług dla lokalnej społeczności otrzymał Medal – „Zasłużony dla Prokocimia”, następnie wręczył Stypendia imienia Anny i Erazma Jerzmanowskich wyróżniającym się młodym ludziom – Ewie Sobczyk, i Annie Wąsowicz.
W Pałacu Jerzmanowskich można było obejrzeć wystawę obrazów „Mój ogród” autorstwa bardzo oddanej sprawom Prokocimia radnej Miasta Krakowa i Dzielnicy XII – pani Grażyny Fijałkowskiej.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na najciekawszy wagon z materiałów recyklingowych – „A tych wagonów jest ze czterdzieści”. Miała miejsce terenowa gra kolejowa „ Z Krakowa przez Dębicę do Lwowa”
Estrada, na której dużo się działo, dała możliwości okolicznym szkołom, instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym do zaprezentowania swojej oferty programowej, form pracy czy też fragmentów dorobku artystycznego. Występowali uczniowie okolicznych szkół – SP 61, SP 117, SP 148, Specjalnej 150, Gimnazjum 30, Gimnazjum 32, XXV LO oraz uczestnicy Domu Kultury SM Nowy Bieżanów i MDK im. K. I. Gałczyńskiego z obu budynków – przy ul. Beskidzkiej 30 i przy ul. Na Wrzosach 57. Odbył się godzinny koncert Big-Bandu Dobczyce. O swojej działalności mówili przedstawiciele: Fundacji „Wygrajmy siebie”, Korczakowskiej Republiki Dziecięcej „Dyliniarnia”, Klubu Seniora „Betania”, Fundacji Społeczno-Kulturalnej „Remedium”, organizacji Siemacha SPOT Kozłówek, wzdłuż alejki Parku Jerzmanowskich rozłożyły się stoiska w ramach Targów Organizacji Pozarządowych Dzielnicy XII, także dmuchańce, trampoliny, ścianki dla dzieci, punkty gastronomiczne oraz inne atrakcje. Występował clown Artur, uczestników pikniku zabawiała szczudlarka z bańkami mydlanymi i innymi rekwizytami. Prześliczna, letnia pogoda i atrakcyjny program sprawiły, że Piknik Rodzinny „Kolej na Prokocim” cieszył się dużym powodzeniem.

Dostępność