30-lecie Akademii Lolka i Bolka

„ 30 lat minęło…, czyli jubileusz Akademii Lolka i Bolka”

Akademia Lolka i Bolka rozpoczęła swoją działalność dydaktyczno- wychowawczą we wrześniu 1983 r. w budynku MDK przy ul. Czackiego z inicjatywy ówczesnej pani dyrektor Heleny Ciepły, która dostrzegła potrzebę powstania formy opieki nad dziećmi
w wieku przedszkolnym.
Od samego początku swojego istnienia Akademia Lolka i Bolka cieszyła się dużym powodzeniem wśród rodziców wychowujących dzieci w wieku przedszkolnym.
Podstawowym założeniem Akademii było i jest nadal aktywne docieranie do dzieci potrzebujących kontaktów z rówieśnikami, wczesne wykrywanie zaburzeń i wad rozwojowych oraz szeroko rozumiana profilaktyka.
W chwili obecnej AliBa mieści się w dwóch budynkach Młodzieżowego Domu Kultury
im. K. I. Gałczyńskiego przy ul. Beskidzkiej 30 oraz przy ul. Na Wrzosach 57.
W dniu 15.06.2013 r. Akademia Lolka i Bolka świętowała swoje 30 – te urodziny.
Z tej oto uroczystej okazji odbyła się przed budynkiem filii MDK przy ul. Na Wrzosach 57 impreza plenerowa zatytułowana: „ Jubileuszowa Dziecinada”.
Przedstawiciele przedszkolaków w towarzystwie patronów Akademii – Bolka i Lolka serdecznie powitali wszystkich przybyłych gości.
Po przedstawieniu krótkiej historii Akademii przyszedł czas na podziękowania dla osób szczególnie dla niej zasłużonych – inicjatorów, dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników obsługi za owocną współpracę, przychylność i wsparcie.
Pani dyrektor Teresa Grzybowska odczytała również list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z wyrazami uznania dla grona pedagogicznego z okazji jubileuszu.
Bo to właśnie dzięki pracy nauczycieli z przygotowaniem specjalistycznym oraz ich pełnemu zaangażowaniu w sprawy kształcenia i wychowania, spełniane były oczekiwania inicjatorów, rodziców i dzieci.
Słowa podziękowań przeplatane były występami artystycznymi zarówno absolwentów, jak
i również obecnych wychowanków Akademii z obu budynków MDK.
Na uroczystości jubileuszowej nie mogło również zabraknąć wspólnych zabaw ruchowych, gdyż tradycją imprez ALiBowych jest wspólna zabawa bez względu na wiek. Było jak zwykle dużo śmiechu, gdyż jak wiadomo: „ Zabawy z humorkiem – tylko z Bolkiem i Lolkiem!”
Jak przystało na prawdziwe urodziny, część oficjalną uświetniło uroczyste wniesienie wielkiego tortu z podobizną Bolka i Lolka oraz głośne odśpiewanie przez wszystkich obecnych tradycyjnego „ Sto lat”.
Po degustacji urodzinowego tortu nastąpił dalszy ciąg „ Jubileuszowej Dziecinady” .
Najpierw było podsumowanie oraz rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego zatytułowanego: „ Bolek i Lolek – nasi ulubieni bohaterowie”. Biorącym w nim udział przedszkolakom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody książkowe.
Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do ogrodu na poczęstunek przy kawie, herbacie
i zimnych napojach. Częstowano się kiełbaskami z grilla oraz różnorodnymi ciastami domowego wypieku.
W trakcie plenerowego biesiadowania goście z wielkim zainteresowaniem oglądali wystawę zdjęć, które ukazywały pracę oraz różne formy uroczystości i imprez przedszkolnych
w ciągu 30 lat działalności. Ekspozycja pamiątek była niewątpliwie okazją do wspomnień i rozmów o dawnych i teraźniejszych czasach.
Dzieci mogły wyskakać się do woli na trampolinie oraz dmuchanym zamku. Niewątpliwą atrakcją było również uzyskanie niepowtarzalnego malunku na twarzy autorstwa Bolka i Lolka.
Uroczystość jubileuszowa dostarczyła organizatorkom i gościom nie tylko miłej zabawy, ale także wielu wzruszeń. Cieszymy się, że okazane od początku zaufanie i wiara w sukces tak ambitnego i odpowiedzialnego przedsięwzięcia, jakim było utworzenie Akademii Lolka i Bolka procentują do dziś, pozwalając nam świętować ten piękny jubileusz. Mamy nadzieję, że to wydarzenie na długo pozostanie w pamięci.

Joanna Ślęczka

[nggallery id=297]

Dostępność