Opowieści Krakowskiego Rynku

OPOWIEŚCI KRAKOWSKIEGO RYNKU
Facebook: Strona Wydarzenia

Co wspólnego ma Kazimierz Wielki z Wieżą Ratuszową? Jak tańczyło się na balu u Królowej Bony? Co by było, gdyby wieże Kościoła Mariackiego przemówiły? Co pokazałby nam Mistrz Wyspiański w swojej nieistniejącej już pracowni? A poza tym: lokacja miasta w miniaturze, średniowieczne i renesansowe zabawy dworskie, „lilije” u stóp Wieszcza, najważniejsze wydarzenia i melodie z „Piwnicy pod Baranami”, spotkanie z krakowskim folklorem – to tylko części historii, obrazów i zagadek z dziejów Krakowa i krakowskiego Rynku, które przedstawią we wtorek (4 czerwca br.) krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury.

„Opowieści krakowskiego Rynku” to impreza plenerowa zaplanowana w ramach obchodów Święta Miasta Krakowa, organizowana przez krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego.
Rozpocznie ją barwny, artystyczny i rozśpiewany korowód, który o godz. 16:30 wyruszy spod Barbakanu – przez ulicę Floriańską – na Rynek Główny. Do godziny 20:00 w różnych punktach Rynku i placu Mariackiego poszczególne MDK-i będą prezentować krótkie happeningi i spektakle dotyczące wydarzeń, które na przestrzeni wieków miały miejsce na obu tych placach. Wystąpią w nich dzieci i młodzież – uczestnicy zajęć w MDK-ach, pod artystyczną opieką swoich instruktorów. Prezentacjom towarzyszyć będą interaktywne zabawy, pokazy i warsztaty.

„Opowieści krakowskiego Rynku” to impreza, której celem jest przypomnienie barwnych, ciekawych, ale też mało znanych wydarzeń z dziejów krakowskiego Rynku – i zaprezentowanie ich tam, gdzie faktycznie miały (lub mogły mieć) miejsce. „Opowieści…” mają promować historię i kulturę miasta, ale także wpisać się w wyjątkową atmosferę krakowskiego Rynku – jako punktu spotkań, najruchliwszego, a zarazem najbogatszego historycznie miejsca w Krakowie, stanowiącego unikalną atrakcję turystyczną.

mapka jpg

Ramowy program „Opowieści”:
godz. 16:30 – rozśpiewany korowód z uczestnikami prezentacji, prowadzony przez zastęp konny; Barbakan – ul. Floriańska – Rynek Główny
godz. 17:00 – rozpoczęcie imprezy – Rynek Główny (Sukiennice od strony ul. Szewskiej)
godz. 17.15 – Rynek Główny przy Sukiennicach od strony wylotu ulicy św. Jana – „Spotkanie z folklorem, czyli krakowskie tańce, przyśpiewki i zabawy ludowe” – przedstawia: Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”
godz. 17:30 – narożnik Rynku Głównego u wylotu ulic Szczepańskiej i Sławkowskiej – „Kartonowe zabytki Krakowa” – przedstawia: MDK „Dom Harcerza” ul. Reymonta
godz. 17.45 – Rynek Główny przy Sukiennicach od strony ulicy Brackiej – „Hołd Pruski” – przedstawia: MDK im. K. I. Gałczyńskiego
godz. 18.00 – plac Mariacki od strony ulicy Floriańskiej – „Gdyby przemówiły wieże” – przedstawia: MDK al. 29 Listopada
godz. 18.15 – Rynek Główny przy Wieży Ratuszowej od strony pomnika autorstwa I. Mitoraja – „Opowieści na tle Piwnicy pod Baranami” – przedstawia: MDK im. J. Korczaka
godz. 18.30 – Rynek Główny, okolice pomnika A. Mickiewicza – „LILIJE u stóp Wieszcza, w 115. rocznicę odsłonięcia pomnika” – przedstawia: MDK im. A. Bursy
godz. 18.45 – Rynek Główny przy Sukiennicach, okolice fontanny – „Bal w Sukiennicach” oraz „Opowieść o zaczarowanych gołębiach” – przedstawia: MDK Fort 49 „Krzesławice”
godz. 19.00 – Rynek Główny przed wejściem do Wieży Ratuszowej – „Rekonstrukcje średniowiecznych epizodów na krakowskim rynku” – przedstawia: MDK „Dom Harcerza” ul. Lotnicza