21.03.2012 – Portrety Muzyczne – „Ludwig van Beethoven”

Podobno był niezwykle kapryśny, marudny, cyniczny, złośliwy; kochał przyrodę i piesze wędrówki niezależnie od pogody.  Pomysły do nowych kompozycji notował gdzie popadnie: na meblach, kartach dań w restauracji, modlitewnikach… Nie mógł znaleźć dla siebie miejsca – ponad 20 razy przeprowadzał się, za każdym razem przewożąc z sobą cały dobytek na kilku wozach załadowanych na wysokość  pierwszego piętra ówczesnej kamienicy!!! Zupełnie niedoceniany przez ówczesną krytykę i słuchaczy – Ludwig van Beethoven – bohater tegorocznej edycji Portretów Muzycznych.

21 marca br. W MDK im. św. Jadwigi przy ul. Łokietka 60 rozbrzmiewały przede wszystkim Symfonie – najczęściej V w różnych aranżacjach.  Było też baletowe  wykonanie 3 i 5 części Symfonii Pastoralnej, współczesna interpretacja  2 części VII Symfonii. Nie zabrakło Sonat – Księżycowej  i Patetycznej. Pojawiły się też i mniej znane i oczywiste dzieła, jak chociażby fragment z Ruin Aten do tekstu dramatu Augusta Kotzebuego, czy wariacje na temat Eroiki w wykonaniu Glenna Goulda.

Tańczyły dwa zespoły działające w naszym MDK – Zespół Tańca Współczesnego – TaW  i świętujący w tym roku swoje 10-cio lecie Zespół Baletowy Releve.

[nggallery id=125 images=3]

Dostępność