Historia MDK

Na mapie kulturalnej Krakowa jesteśmy obecni już prawie 70 lat. Korzenie naszej placówki sięgają roku 1954, kiedy to 1 września powstał Międzyszkolny Ośrodek Prac Pozalekcyjnych przy Alei Mickiewicza 5.
1 stycznia 1969 roku placówka została przekształcona w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a jej siedziba została przeniesiona na ul. Przy Moście. Od tego czasu związani jesteśmy nierozłącznie z Podgórzem.

Od 1 kwietnia 1971 roku (nie miało to nic wspólnego z prima aprilisem) Dom Kultury został przekształcony w Młodzieżowy Dom Kultury, a jego dyrektorem został pan Marian Korzonek, wcześniej pełniący funkcję kierownika Domu Kultury Dzieci i Młodzieży.
5 czerwca 1979 roku decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania pana Jana Nowaka MDK otrzymał imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Działalność prowadzona była w budynku przy ul. Czackiego 11. Od momentu nadania imienia w naszych programach poświęcamy wiele miejsca naszemu Patronowi. Jesteśmy organizatorami ogólnopolskich imprez związanych z postacią Gałczyńskiego, takich jak: Ogólnopolskie Spotkania Placówek noszących imię Gałczyńskiego pt. „Ildefonsjada”. „Ogólnopolska Wędrująca Wystawa Ilustracji do wierszy Gałczyńskiego pt. „Ulicami ze ściany na ścianę”, Korowód „Zielonej Gęsi” i inne. Bardzo pomagała nam w organizacji różnych projektów córka Poety pani Kira Gałczyńska.

1 października 1973 roku dyrektorem MDK została pani Helena Ciepły, która funkcję tę pełniła do 30 września 1995 roku. W tym czasie działalność placówki została przeniesiona do małego budynku przy ul. Górników 3 (1 września 1989 roku), a potem – 1 września 1991 roku głównym miejscem działalności stał się budynek przy ul. Beskidzkiej 30 na Woli Duchackiej – Zachód. I tu do dziś mamy naszą główną siedzibę. Od 3 grudnia 2001 roku (czyżby prezent na Mikołaja?) dostaliśmy drugi budynek z pięknym ogrodem przy ul. Na Wrzosach 57.

Obecnie dyrektorem MDK jest pani Teresa Grzybowska, która swą funkcję pełni od 1 lutego 1996 roku.

W roku 2024 będziemy obchodzić 70-lecie działalności edukacyjno-kulturalnej.