Hallowe’en, czyli celtyckie pożegnanie lata

Jak co roku, w ostatni piątek października uczestnicy sekcji języka angielskiego
MDK im. K.I. Gałczyńskiego oraz rodzice przybyli na nasze spotkanie zorganizowane z okazji święta Hallowe’en. Gościliśmy również chętnych uczestników z innych sekcji działających w naszej placówce.

Ponieważ wokół tego święta krąży wiele nieprawdziwych pogłosek i różnych skojarzeń, naszą lekcję otwartą rozpoczęliśmy od multimedialnej prezentacji, która wyjaśniła wszystkim, iż już bardzo, bardzo dawno temu święto to obchodzone było przez Celtów. Było to tradycyjne pożegnanie z latem, które wtedy kończyło się przed dniem obchodzonym obecnie jako Dzień Wszystkich Świętych. Stąd też wzięły się tradycyjne zabawy związane z wykonywaniem lampionów z dyni – miały one za zadanie rozświetlać coraz ciemniejsze i dłuższe wieczory. Przecież dawno, dawno temu nie było elektryczności!. Warto też dodać, iż początkowo lampiony wykonywane były z rzepy. Później jednak okazało się, że dynia jest lepszym warzywem, bo jest bardziej miękka.

Inne zwyczaje związane z tym świętem również nawiązują do owoców jesieni np. bobbing for apples, czyli łowienie jabłek z wody bez pomocy rąk. Dzieci uwielbiają ten konkurs , któremu towarzyszy wiele emocji i śmiechu. Stałym elementem naszej zabawy jest przebieranie się w przeróżne „straszne” kostiumy, jak to na balu duchów i czarownic bywa. Podczas zabawy autorzy najciekawszych przebrań zostają wyróżnieni nagrodami.

Uczestnicy naszego spotkania brali udział w licznych konkursach i quizach dotyczących zwyczajów związanych ze świętem Hallowe’en. W ten sposób nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na ten temat, ale także zakres słownictwa. Wszystkie konkursu prowadzone były w języku angielskim.

Dla najmłodszych, którzy jeszcze nie umieją czytać i pisać przygotowano bardzo proste tańce, wykorzystujące ruch oraz konkurs na najgłośniejszy i najbardziej przerażający okrzyk.

Obchodzeni lub akcentowanie świąt związanych z tradycjami anglosaskimi czy amerykańskimi jest ściśle związane z nauką języka angielskiego. Dobrze jest znać kulturę, tradycje i zwyczaje związane z krajem i językiem, którego się uczymy.

Nieodmiennie na proponowane przez nas lekcje otwarte przychodzą rodzice – to  świetnie, że włączają się do zabaw, konkursów i tańców. W ten sposób nie tylko spędzają czas ze swoimi dziećmi, ale także dowiadują się wielu ciekawostek. W czasie tego typu imprezy można nie tylko spotkać się i porozmawiać z innymi rodzicami uczestników, ale też zawrzeć nowe znajomości, wymienić się poglądami, czy też zrobić i wysłać komuś zdjęcia. I właśnie takie idee przyświecają nam, gdy organizujemy lekcje otwarte związane z działalnością naszych sekcji.

Barbara Grochola

Dorota Kowalska

Dostępność